RECETA GATIMISHËNDETISOCIALE

6 përfitimet shëndetësore të ujit të ngrohtë esëll në mëngjes

Sapo zgjohemi në mëngjes, veprimi i parë që duhet të bëjmë është të pimë një gotë ujë, e nëse është i ngrohtë edhe më mirë. 
Uji jo vetëm që është përbërësi kryesor i organzizmit të njeriut, por merr pjesë dhe në të gjitha proceset jetike të metabolizmit. 
Më poshtë do të lexoni 5 arsyet përse duhet të pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh 
Pastron organet
Uji nxit shpërbërjen e ushqimit në stomak , përmirëson traktin digjestiv dhe pastron organet nga toksinat.
Nxit Metabolizmin
Pirja e një gote ujë në mëngjes përshpejton proceset metabolike. 
lehtëson dhimbjet
Shumë gra e konsiderojnë pirjen e ujit të ngrohtë me stomakun bosh, si një zgjidhje për dhimbjet menstruale 
Relakson muskujt e barkut dhe qetëson dhimbjet. Krahas dhimbjeve menstruale, uji i ngrohtë trajton të gjitha llojet e dhimbjeve sepse përmirëson qarkullimin kapilar .
Ju ndihmon të humbni peshë 
Me rritjen e temperaturës së trupit, ju jeni duke bërë që organizmi juaj të përshpejtohet dhe djeg yndyrnat e akumuluara më shpejtë. 
Përmirëson qarkullimin e gjakut
Përmirësimi i qarkullimit vjen si rezultat i pastrimit të trupit nga toksinat. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke pirë një gotë me ujë të nxehtë në mëngjes.
Ngadalëson procesin e plakjes
Makthi i të gjitha grave është plakja e parakohshme. Në qoftë se ju pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo mëngjes, ju mund ta parandaloni këtë. Uji ndihmon për të rritur elasticitetin e lëkurës.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button