SHËNDETI

Akull, karafil, kripë, piper dhe asgjë më shumë për qetësimin e dhimbjes së dhëmbëve në shtëpi

Një dhimbje dhëmbi mund të shkaktojë  dhe një dhimbje koke apo në pjesë të tjera të trupit si asnjë sëmundje tjetër. Mund të shkaktohet nga prishja e dhëmbëve, sëmundja e  gojës, dhëmbët e plasaritura, madje edhe nga sinuset. Jo vetëm që një dhimbje dhëmbi mund të lokalizohet me dhimbje në një zonë të gojës, por gjithashtu mund të shkojë drejt veshëve, qafës dhe kokës. Ju me siguri do të dëshironi të gjeni ndonjë lehtësim dhe më poshtë keni disa prej tyre:

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

1. Vaj karafili: është një anestetik natyror, që do të thotë se ai qetëson lëkurën në të cilën ajo vjen në kontakt. Ai mund të jetë një burim i shkëlqyeshëm për lehtësimin e përkohshëm të dhimbjeve

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

2. Pasta me kripë dhe piper: Një video në YouTube e postuar nga Top 10 Home Remedies tregon se si mund të bëni një paste kripë-dhe-piper për të ndihmuar me dhimbjen e gojës. Thjesht kombinoni sasi të barabarta të piperit dhe kripës me një sasi të vogël të ujit për të krijuar një paste. Aplikoni paste direkt në zonën e infektuar. Kjo do të ndihmojë në uljen e dhimbjes dhe ënjtjes.

4. Hudhra: Hudhra mund të funksionojë në mënyrë të ngjashme me një antibiotik duke sulmuar bakteret që janë në gojën tuaj. Ju mund të përdorni hudhër duke e shtypur atë dhe duke krijuar një paste ose thjesht përtypni një thelpi në vendin që ju dhemb dhëmbi.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Akulli: Ju mund të përdorni akull për të parandaluar përkohësisht dhimbjen .Vendosni një pako akulli në anën e fytyrës tuaj që dhemb ose mbani një kub të akullt direkt në zonën e dhëmbit.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button