TEKNOLOGJI

Apple pritet te sjelle makinen e saj ne 2024

Apple është në Japoni duke u takuar me drejtuesit e Toyota-s në lidhje me prodhimin e makinës Apple të përfolur deri në vitin 2024.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Drejtuesit në Apple, kompania më e vlefshme në botë sipas tregut, po takohen me prodhuesin japonez të automobilave në Azi, pasi përpiqet të vendosë bazën për furnizuesit që të ndihmojnë në ndërtimin e automjetit në vitet e ardhshme.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Apple ka punuar në një projekt makinash që nga viti 2014 nën emrin e koduar Project Titan. Cook, konfirmoi në vitin 2017 se Apple po punonte në një projekt të lidhur me makinën. Në janar, Hyundai konfirmoi se ishte në bisedime me Apple për ndërtimin e një makine elektrike vetëlëvizëse, por përfundimisht u tërhoq pasi komentet u bënë tituj.

Në shkurt, Apple supozohej se ishte duke u përgatitur për të investuar 3.6 miliardë dollarë në Kia Motors për të ndihmuar në ndërtimin e automjeteve elektrike në 2024, megjithëse kjo ende nuk është konfirmuar. Prej kohësh thuhet se Apple po punon në një automjet pasagjerësh.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Në Dhjetor 2020, Reuters raportoi se Makina e Apple do të përfshinte një “teknologji të përparuar të baterisë”, të njohur si “monocell”, që mund të zvogëlojë në mënyrë radikale koston dhe të rrisë gamën e automjetit para se të nevojitet një rimbushje.

Analisti i TF International Securities Ming-Chi Kuo ka thënë më parë se makina do të ketë një distancë prej 300 milje dhe do të shkojë nga 0 në 60 në më pak se 3.5 sekonda.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button