BOTATË NDRYSHME

“Demontohet” grupi që kontrollonte rrjetin e shpërndarjes së drogës, policia spanjolle arreston 5 persona, 3 prej tyre shqiptarë

Policia spanjolle ka arrestuar ditën e sotme në një Mas del Cisa, në Sentmenat, Spanjë, një grup shqiptaro-spanjoll prej 5 personash pasi ishin të përfshirë në rrjetin e trafikimit të drogës.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Mediat e huaja shkruajnë se hetimi filloi kur agjentët mësuan për ekzistencën e një plantacioni të brendshëm të marihuanës në një magazinë industriale në një pellg në pronën industriale Mas del Cisa, në Sentmenat. Anija kishte kondicionerë të shumtë jashtë, zhurmë të vazhdueshme nga makinat dhe një erë të fortë marihuane. Kompanisë së energjisë elektrike iu kërkua të bashkëpunonte për të zbuluar nëse ishte një plantacion ilegal. Pas matjes përkatëse të konsumit dhe rishikimit të tij, kompania zbuloi se kishte një mashtrim në lëngun elektrik në një shkallë të madhe.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Pas muajsh hetimesh, një furgon u përgjua në rrugën C-155 në Polinyà kur do të shiste drogën. Automjeti mbante 28 pako të mbyllura hermetikisht me sytha marijuane. Dy banorët e furgonit, një spanjoll dhe një shqiptar, u arrestuan. Anija u kontrollua më pas, ku u zbulua plantacioni dhe dy shqiptarë që e ruanin. Kishte dy kate të kamufluar në mënyrë të përkryer dhe të prodhuara në një nivel industrial në rreth 5.000 metra katrorë.

Në total, u bënë pesë arrestime, ndër të cilët krerët kryesorë të bandës për trafik droge, pastrim parash dhe mashtrim të energjisë elektrike, që arritën në 70,000 euro.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button