BOTAKURIOZITETE

E ngjashme me kandilin e detit, një specie vdekjeprurëse ‘pushton plazhet’, mund të vrasë edhe nëse ka ngordhur (FOTO)

Disa krijesa vdekjeprurëse që shpesh ngatërrohen me kandilin e detit janë parë në plazhet e Britanisë dhe ekspertët po i paralajmërojnë të gjithë.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Deri tani incidentet kanë qenë të rralla, por një pickim helmues nga kafsha e quajtur “terror lundrues”, mund të vrasë një njeri, madje edhe nëse ajo ka ngordhur.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Moti i stuhishëm i ka përzënë nga strofullat e tyre të oqeanit dhe tani gjenden në ujërat e cekëta të brigjeve në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo krijesë e cila mund të rritet deri në 160 metra i gjatë, kohët e fundit është gjetur në plazhin Sennen dhe në afërsi të Portheras Cove në Cornwall, thanë vendasit për CornwallLive.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Ekspertët për kafshë të egra thanë se krijesat gjenden rrallë në Britani, megjithëse ato mund të lashfaqen en mes Shtatorit dhe Dhjetorit pas erërave të forta perëndimore.

Trupat e tyre të purpurta mund të rriten deri në 12 metra, por tentakulat e tyre si shirita mund të rriten deri në 160 metra dhe janë praktikisht të padukshme.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Një zëdhënës i Wildlife Trust tha: Para së gjithash, kjo kafshë nuk është kandil deti. Është një hidrozoan kolonial, i përbërë nga kafshë të vogla individuale të quajtura zooid – secila me funksionin e vetë specifik, për shembull ushqyerja ose shumimi. Ata nuk mund të jetojnë veçmas dhe të funksionojnë së bashku si një kafshë .

Ata nuk mund të notojnë dhe janë në mëshirën e erërave – kjo është arsyeja pse ata shpesh përfundojnë në breg pas stuhive të mëdha. Janë grabitqarë të frikshëm, duke kapur peshq të vegjël dhe krustace me tentakulat e tyre të gjata. Janë këto tentakula për të cilat duhet të keni kujdes gjithashtu – ato mund të pickojnë edhe pasi kafsha të ketë vdekur.”

Njerëzve u është bërë thirrje të mos i prekin krijesat dhe t’i mbajnë kafshët e tyre shtëpiake larg çdo gjetjeje në plazhe.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button