AKTUALITET

I dyshuar për falsifikimin e dokumenteve që liruan Viktor Ymerin, ish-shefi i sektorit në burgun e Peqinit mohon akuzat

Ish-shefi i sektorit Ligjor në burgun e Peqinit, Gani Shehu, i cili ndodhet aktualisht nën arrest për veprën penale të falsifikimit të kartelës së punës në burg për Viktor Ymerin ka mohuar akuzat, duke i hedhur fajin drejtorit të burgut.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Shehu ka mohuar akuzën duke theksuar se nuk ka bërë asnjë falsifikim për të dënuarin.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

“Kam qenë përgjegjës i Sektorit Juridik në burg dhe me është kërkuar informacion nga avokati i Viktor Ymerit për kohën dhe Sektorin përkatës në IEVP. Në praktikën tonë kontaktonim nga telefonit i zyrës me atë të shefit të policisë. Pasi më dha të dhënat shefi i policisë për të dënuarit Viktor Ymeri dhe Luftar Reci kam konceptuar shkresën dhe ia kam dërguar drejtorit. Drejtori e ka firmosur dhe vulosur dhe ia kam dhënë avokates. S’kam bërë falsifikim dokumentesh”, tha Shehu.

Kjo është e dyta herë që Gani Shehu  arrestohet pasi më 30 shtator u prangos se ndihmoi një të dënuar tjetër që po bënte përpjekjet për t’u liruar nga burgu, me të njëjtën skemë.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Kush është Viktor Ymeri?

Viktor Ymeri njihet ndryshe edhe si “I forti i Vlorës”, i cili bëri 25 vite burg për vrasjen e Arben Pajës dhe Ilir Xhungës.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Pasi vuajti dënimin Ymeri u lirua nga burgu në vitin 2019, por u rikthye sërish në burg në dhjetor të vitit 2020, pasi SPAK rihapi hetimet për dy ekzekutimet e bujshme në 2005-ën, të Vajdin Lame dhe Klodian Saliut.

Ymeri është shpallur fajtor si një ndër autorët e kësaj vrasje.

Për këtë ngjarje ai dyshohet të ketë tentuar që të përfitojë nga skema e mashtrimit me kartelën e përgatitur nga dy zyrtarët e burgut të Peqinit që u arrestuan së fundmi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button