FUTBOLL

Ibrahimovic nuk ka dyshime mes Messit dhe Ronaldos! Pastaj zbulon mbrojtësin më të madh me të cilin ka luajtur

Sulmuesi i Milanit, Zlatan Ibrahimovic ka dhënë një intervistë të gjatë për ‘Corriere TV’. Këto janë deklaratat e plota.

Për sportistin më të madh në histori: “Për mua është Muhamed Ali, jo vetëm për atë që bëri në ring, por edhe jashtë. Ai ishte i fortë dhe kishte personalitet të madh, atë që tha më vonë e bëri”.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Për fëmijërinë e tij: “Për 17 vjet isha në geto, e gjithë familja ime ishte atje. Pastaj në moshën 17 vjeç vendosa të largohem nga geto dhe gjeta një botë të re, zbulova shumë gjëra të reja”.

Për zemërimin: “Në fillim e përdora jashtë kontrollit, kjo më bëri të jem shumë agresiv brenda dhe jashtë fushës. Më pas me përvojë dhe pjekuri mësova të kontrolloja zemërimin dhe e lashë të dilte në mënyrën time të lojës”.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Për mënyrën e tij të lojës në moshën 40-vjeçare: “Së pari, bëj atë që më kërkon trajneri. Përshtatem me gjithçka për të ndihmuar ekipin. Më parë kam qenë më aktiv, tani zgjedh atë që mund të bëj për të qenë i dobishëm për ekipin”.

Për futbollistin më të fortë të të gjitha kohërave: “Do të thosha Ronaldo Fenomeni. Maradonën nuk e pashë live, e pashë vetëm ne tv. Ronaldon e pashë live, si fëmijë përpiqesha ta imitoja”.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Për Messin dhe Cristiano Ronaldon: “Ata janë shumë të fortë, është një zgjedhje e vështirë. Nëse duhet të zgjedh, them Messin sepse kam luajtur me të dhe gjithçka që ai bën nuk është e ndërtuar, por e bën natyrshëm”.

Për mbrojtësin më të fortë të përballur: “Ka shumë, nëse dikush ka luajtur në Itali ka luajtur kundër shumë mbrojtësve të fortë. Dhjetë vjet mbrojtësit ishin më keq, nuk kishte as VAR. Nëse më duhet të përmend emra, them Paolo Maldini, Nesta, Stam, Chiellini, Thiago Silva”.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Për Thiago Silva: “Kur isha duke luajtur me të, thashë që kam një Ibrahimovic në mbrojtje. Ai ishte mbrojtësi më i kompletuar, dinte të bënte gjithçka. Pastaj shkuam edhe në Paris bashkë, fituam bashkë. Ai është një mbrojtës i madh”.

Për Mihajlovic dhe Materazzi: “Mihajlovic ishte një provokator sportiv, por Materazzi me të vërtetë donte t’ju lëndonte. Në fushë e kuptoni kur dikush dëshiron t’ju lëndojë, ai donte të më lëndonte mua”.

Për golin më të mirë: “Goditja ajrore kundër Anglisë. Anglezët më kanë sulmuar gjithmonë, kjo ishte një përgjigje edhe për ta”.

Për kthimin në Milano: “Më kujtua Milani i vjetër i cili ishte ndryshe nga ai aktuali. Për të arritur në majë duhen shumë sakrifica”.

Për Rafael Leao: “Të gjithë kemi një karakter të ndryshëm. Ai është i ri, po piqet, mund të rritet ende shumë për talentin që ka. Nuk mund ta stimuloja. Nëse ai nuk e ndihmon veten, askush nuk mundet. ndihmoje atë. Para këtij sezoni ai është ndryshuar totalisht, ai e kuptoi se çfarë të bënte vetë.

Për Scudetto: “Kush fiton? Le të shohim. Këtë vit kampionati është interesant. Scudetto vendoset në shkurt dhe mars, jo tani”.

Për agjentet: “Unë nuk mendoj se ata kanë shumë pushtet. Ata kanë ndikim, por jo pushtet. Klubet vendosin. Prokurorët punojnë për lojtarët.”

Për hetimin e Juventusit: “Nuk di asgjë, nuk di të gjykoj”.

Se si të arrish 40 vjec në nivele të caktuara: “Sekreti është mendësia dhe puna e çdo dite. Unë punoj për të arritur qëllimet e mia, po sfidoj trupin tim çdo ditë”.

Për tërheqjen: “Kam pak frikë të ndalem sepse nuk e di se çfarë më pret”.

Për vuajtjet: “Që në moshë të vogël kam vuajtur. Familja ime ka ardhur nga lufta, ata e dinë se çfarë është vuajtja. Jam mësuar të vuaj. Kur jam i zemëruar mund të luaj edhe më mirë se kur jam i lumtur”.

Për Covid-in: “Kisha pak temperaturë, pak dhimbje, por ishte e qetë. Nuk kisha frikë. Tashmë është pjesë e botës, duhet ta marrësh kështu. Më duhet të bëj së shpejti dozën e tretë”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button