COVID-19

LAJM I FUNDIT / Shifrat e COVID: Mbi 400 raste të reja dhe 16 pacientë në gjendje të rëndë

Mbi 400 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, teksa bota po alarmohet nga përhapja e një varianti të ri që dyshohet të jetë më tepër i transmetueshëm.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat gjatë ditës së fundit, ku kanë humbur jetën 4 pacientë, si dhe bën thirrje për vaksinim në mënyrë që të reduktohet mundësia e infektimit dhe shmanget hospitalizimi.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar.

Shifrat e plota:

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 2,834 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 418 qytetarë, në këto bashki: 164 në Tiranë, 35 në Durrës, 28 në Berat, 27 në Elbasan, 23 në Fier, 16 në Vlorë, 13 në Patos, 11 në Lushnje, 9 në Kamëz, 8 Sarandë, 7 Kurbin, Gjirokastër, 6 në Gramsh, 5 në Shkodër, Shijak, Mallakastër, Përmet, Kuçovë, 4 në Korçë, 3 në Lezhë, Kavajë, Rrogozhinë, Tepelenë, Dimal, Skrapar, 2 në Malësi e Madhe, Tropojë, Devoll,  1 në Pukë,  Vau i Dejës, Vorë,  Mat, Rroskovec, Divjakë, Himarë, Dropull, Pogradec, Poliçan, Librazhd.

Janë 7,422 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 152 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 4 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv: Tre qytetarë nga Tirana 49- 85 vjeç, një qytetar nga Fieri 65 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 451 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 189,044 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (28 Nëntor 2021)

Raste të reja ditore          418

Të shëruar në 24 orë       451

Të shtruar në spitale       152

Humbje jete në 24 orë     4

Testime ditore                 2,834

Testime totale              1,391,072

Raste pozitive                199,555

Raste të shëruara          189,044

Raste Aktive                      7,422

Humbje jete                      3,089

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3,784

Fier                  718

Gjirokastër     536

Shkodër          481

Berat               427

Durrës             411

Elbasan           336

Vlorë                240

Korçë               217

Lezhë               158

Dibër                 65

Kukës               49

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button