COVID-19

Mbi 300 të infektuar me Covid në 24 orët e fundit, 3 humbje jete dhe 12 pacientë në gjendje më të rëndë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë kryer 3109 testime, ku kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 325 qytetarë dhe janë shënuar 3 humbje jete. Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 139 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. 

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Janë shëruar 355 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 197,055 që nga fillimi i epidemisë 

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Njoftimi i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3109 testime, 325 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete dhe 355 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë. Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Janë kryer 3109 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 325 qytetarë, në këto bashki: 130 në Tiranë, 30 në Durrës, 24 në Fier, 12 në Elbasan, 10 në Vlorë, nga 9 qytetarë në Shkodër, Mallakastër, 8 në Berat, nga 7 qytetarë në Kavajë, Kamëz, 6 në Kuçovë, nga 5 qytetarë në Gramsh, Mat, nga 4 qytetarë në Kurbin, Lushnje, Tepelenë, nga 3 qytetarë në Pogradec, Korçë, Përmet, Sarandë, nga 2 qytetarë në Kukës, Has, Tropojë, Lezhë, Shijak, Vorë, Klos, Gjirokastër, Memaliaj, Skrapar, Poliçan, Peqin, nga 1 qytetar në Belsh, Dimal, Maliq, Delvinë, Himarë, Selenicë, Divjakë, Patos, Roskovec, Dibër, Rrogozhinë, Krujë, Mirditë, Malësi e Madhe, Vau i Dejës. Janë 5333 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 139 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 3 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Fieri 75 vjeç, një qytetar nga Vlora 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 80 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 355 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 197,055 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Dhjetor 2021) 

Raste të reja ditore 325 

Të shëruar në 24 orë 355 

Të shtruar në spitale 139 

Humbje jete në 24 orë 3 

Testime ditore 3109 T

Testime totale 1,436,371

Raste pozitive 205,549

Raste të shëruara 197,055 

Raste Aktive 5333 

Humbje jete 3,161 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë 2478 

Fier 622 

Gjirokastër 421 

Shkodër 355 

Durrës 324 

Elbasan 287 

Berat 252 

Vlorë 220 

Lezhë 129 

Korçë 122 

Kukës 65 

Dibër 58

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button