BOTA

Mbytja e 27 emigrantëve në kanalin mes Francës dhe Anglisë, mediat në Paris: Shqiptarët punojnë me tarifa të larta.

27 emigrantë u mbytën dy ditë më parë në Kanalin që lidh Francën me Anglinë. Ata ishin në një gomone dhe po tentonin të bënin një kalim të paligjshëm drejt Mbretërisë së Bashkuar. Por ajo u fundos në ujë dhe ata humbën jetën.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Mediat franceze shkruajnë se trafiku i kontrabandistëve në këto territore ka nisur në vitin 1990.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

“Kontrabandistët e parë në Calais u shfaqën në skenë në vitet 1990. Qyteti më pas u njoh me problemin e migrimit në Mbretërinë e Bashkuar. Kosovarët e arratisur nga lufta në Ballkan shkuan në parkun përballë bashkisë monumentale. Shqiptarët i fshehën në kamionë duke shkuar për në anën tjetër për një tarifë”, shkruan një media parisiene.

Një biznes shumë fitimprurës që zhvillohej në parkingjet përgjatë autostradave drejt Calais. Shqiptarët tërhoqën vëmendjen e kurdëve, ku mes tyre shpërtheu një luftë parkimi, një betejë që nuk mbaroi kurrë plotësisht, shkruan Trouvv.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Shkrimi i plotë i medias pariziene

Të mërkurën, 27 persona u vranë në Kanal nga një gomone e fundosur. Kjo fatkeqësi është e pandashme nga trafikantët e qenieve njerëzore, të cilët veprojnë në të njëjtën mënyrë si sindikatat e drogës.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Gomonet zëvendësojnë kamionin

Vitet e fundit, gomonet kanë zëvendësuar kamionin si mënyra më e përdorur e transportit. Kjo për shkak të të gjitha masave të marra, sidomos pas vitit 2016, për sigurimin e terminaleve të trageteve në Calais dhe Dunkirk si dhe Eurotunnel. Të gjithë kamionët kontrollohen përpara se të hipin në një tren ose anije, duke përfshirë përdorimin e qenve nuhatës.

Londra akuzon Parisin se ka bërë shumë pak për t’i dhënë fund kalimeve në Angli. Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin kërkon më shumë mirëkuptim. Që nga 1 janari, policia franceze ka arrestuar 1,500 njerëz të përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore në Calais dhe zonën përreth qytetit, tha Darmanin të enjten.

Por duket se nuk ka kurë për bandat e mirëorganizuara që veprojnë sipas modelit të sindikatave të drogës. Në fillim të këtij muaji, një rrjet prej 15 individësh nga kurdët e Irakut, rumunë, pakistanezë dhe vietnamezë u arrestuan. Ata kishin shoferë, mekanikë të makinave që gjurmonin dhe çaktivizonin gjurmuesit GPS të policisë.

6000 euro për person

Klientët e këtij grupi ishin kryesisht vietnamezë të cilët arritën në Evropë nëpërmjet Gjermanisë. Ata kishin paguar nga 6000 euro secili për udhëtimin e tyre nga shtëpia në MB. Këta kontrabandistë dërgonin katër gomone në muaj në anën tjetër dhe kishin një fitim prej tre milionë eurosh. Ata gjithashtu planifikonin të niseshin më në jug, nga Normandia. Ata kërkuan më shumë para për këtë.

Pesë persona janë arrestuar në lidhje me katastrofën e dy ditëve më parë. Varka ishte blerë gjithashtu në anën tjetër të Rhein. Aho ndoshta është nisur nga Loon-Plage, jo shumë larg nga Grande-Synthe pranë Dunkerque, ku një grup i madh emigrantësh ka qëndruar prej vitesh.

Varka është shfryrë për shkak të mbingarkesës. Bëhet fjalë për një IRB (Barkë shpëtimi inflatable) me nofkën ‘salcice lundruese’, me fund të butë. Këto mund të transportojnë dhjetë persona, por mbingarkohen sistematikisht.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button