KURIOZITETETË NDRYSHME

Me madhësinë e kullës Eifel dhe me vlerë 4.7 miliardë dollarë, asteroidi që do të kalojë shumë pranë Tokës sot: Ja çfarë parashikon NASA

Një asteroid masiv i përshkruar si “potencialisht i rrezikshëm” nga NASA do të kalojë orbitën e Tokës.

Shkëmbi hapësinor është 1000 këmbë i gjatë, duke e bërë atë më të madh se Kulla Eifel, por sipas NASA nuk paraqet rrezik për Tokën.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Megjithatë, asteroidi 4660 Nereus do të kalojë 4.65 milionë milje larg nga planeti ynë.

I zbuluar në vitin 1982, ai është rreth 20 metra më i lartë se Kulla Eifel e Parisit dhe po udhëton me 14,719 mph. Vlerësohet se përmban 4.7 miliardë dollarë (3.5 miliardë £) nikel, hekur dhe kobalt.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Ky do jete asteroidi me i afert me Tokën pas 40 vitesh.

Dr Franck Marchis, astronom në Institutin SETI dhe zyrtar kryesor shkencor në Unistellar, tha për The Sun: “Orbita e saj mund të devijohet nga gjëra të ndryshme, si p.sh. një takim me një asteroid tjetër ose një planet si Venusi. Çdo devijim mund të jetë një problem.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

“Është sikur keni një fqinj të lig, është në interesin tuaj të dini se ku janë dhe çfarë po bëjnë”.

Nëse një asteroid i kësaj madhësie do të godiste ndonjëherë Mbretërinë e Bashkuar – në Coventry, për shembull – ai do të fshinte pjesën më të madhe të Midlands dhe do të shkaktonte dëme nga Leeds në Southampton, tha Dr Marchis.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Ajo do të kalojë 4.65 milionë milje nga Toka, e cila është rreth 10 herë më larg se Hëna.

Dhe mund të jetë i dukshëm në qiell të pastër rreth orës 14:50 të së premtes.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button