COVID-19

Një i vdekur nga Covid në vendin tonë, sa qytetarë u infektuan brenda 24 orëve 

Një qytetar ka humbur jetën si pasojë e Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. 

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Sipas bilancit të Ministrisë së Shëndetësisë janë infektuar 36 qytetarë ndërsa gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 51 pacientë.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Njoftimi: 

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 800 testime, 36 qytetarë të infektuar, 1 humbje jete dhe 51 të shëruar në 24 orët e fundit 

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese, sipas rekomandimit të mjekut të familjes.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 800 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 36 qytetarë, në këto bashki:
16 në Tiranë, 4 në Vlorë, nga 2 qytetarë në Shkodër, Lushnje, Sarandë, Gjirokastër, nga 1 qytetar në Kukës, Tropojë, Durrës, Krujë, Vorë, Dibër, Elbasan, Himarë.

Janë 587 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 23 pacientë, nga të cilët 3 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit ka një humbje jete me SARS-COV2: një qytetar nga Berati 82 vjeçe.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes.

Janë shëruar 51 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 269,070 që nga fillimi i epidemisë. 

Statistika (22 Mars 2022) 

Raste të reja ditore 36
Të shëruar në 24 orë 51
Të shtruar në spitale 23
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 800

Testime totale 1,769,354
Raste pozitive 273,146
Raste të shëruara 269,070
Raste Aktive 587
Humbje jete 3,489

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: 

Tiranë 263
Fier 85
Vlorë 84
Elbasan 27
Gjirokastër 27
Kukës 21
Shkodër 17
Berat 16
Durrës 16
Korçë 15
Lezhë 9
Dibër 7

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button