BOTALIFESTYLE

Prindërit dhe mësuesit të shqetësuar, nuk duan që fëmijët të shohin Squid Game

Një prej serialeve më in të momentit është “Squid Game”. Mirëpo, ky serial është kthyer në një shqetësim për mësuesit të cilët po i kërkojnë prindërve që mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë këtë serial pasi disa nxënës u panë duke imituar skena të njëjta si në serial.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Seriali i Koresë së Jugut, i cili aktualisht është seriali më i shikuar në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar, përqendrohet në një shfaqje të lojërave imagjinare, në të cilën personazhet e varfër konkurrojnë në një seri lojërash me pasoja vdekjen, për të fituar një çmim prej 27 milionë paund (31.7 milionë euro)

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Drama e mbijetesës, e cila përmban skena tmerruese të personazheve që goditen në kokë si dhe trafikimin e organeve, i shfaq garuesit duke marrë pjesë në versionet e lojërave tradicionale të fëmijëve, me fituesit që përparojnë në fazën tjetër.

Ata që dështojnë të kualifikohen në lojën e ardhshme ekzekutohen nga një skuadër e maskuar që iu qëndrojnë pranë me mitralozë.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Shfaqja e diskutueshme tani ka ndikuar që shkollat t’iu kërkojnë prindërve të monitorojnë atë që fëmijët e tyre po shikojnë mes frikës së imitimit të personazheve të serialit.

“Sandoën School” në Deal, Kent, tha se mësuesit u kishin dhënë nxënësve të tyre mësime shtesë mbi sigurinë në internet dhe rreziqet e shikimit të përmbajtjes që ‘nuk është e përshtatshme për moshën’ si përgjigje ndaj popullaritetit të serialit.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

“Squid Game” po ndiqet nga të gjithë dhe është kthyer në një serial fiksues për të gjithë qytetarët.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button