AKTUALITETART & KULTUR

Rama publikon pamje nga Parkun Kombëtar Arkeologjik i Bylisit!

Parkun Kombëtar Arkeologjik i Bylisit vazhdon të mbetet një atraksion turistik me një numër në rritje të vizitorëve, si edhe të kërkuesve arkeologjik. Kryeministri Rama ka publikuar këtë mëngjes pamje nga Parku Arkeologjik i Bylisit.

“Mirëmëngjes,
dhe me Parkun Kombëtar Arkeologjik të Bylisit, një pasuri e jashtëzakonshme, dëshmi e një kulture të pasur në trojet tona, i vetmi në Shqipëri me një sipërfaqe prej 1000 m2, ka tërhequr vëmendjen e studiuesve të huaj nga Qendra Kombëtare për Studime Shkencore, CNRS, Universiteti Sorbonës-Paris IV, ku së bashku me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore kanë zhvilluar misionin studimor-shkencor “Korpusi i Mozaikëve”, për inventarizimin, studimin dhe konservimin e mozaikëve, ju uroj një ditë të mbarë.”,-shkruan Rama.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button