COVID-19LAJMI FUNDIT

Sërish shifra të LARTA nga Covid në vendin tonë, rritet numri i viktimave, 1 humbje jete dhe 45 raste ne Fier.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 9 persona. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë situata epidemiologjike në vend vijon të jetë ende alarmante pasi 572 persona kanë rezultuar pozitivë.

Gjithashtu 825 persona kanë arritur të mposhtin pandeminë, duke çuar numrin e përgjithshëm të së shëruarëve që prej fillimit të pandemisë në 162,322.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Njoftimi i plotë i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3808 testime, 572 raste të reja, 9 humbje jete dhe 825 të shëruar në 24 orët e fundit

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Janë kryer 3808 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 572 qytetarë, në këto bashki:

237 në Tiranë, 45 në Fier, 23 në Durrës, 19 në Kamëz, 17 në Elbasan, nga 16 raste në Shkodër, Lushnje, 15 në Dimal, 14 në Sarandë, nga 13 raste në Gjirokastër, Korçë, 11 në Vlorë, nga 9 raste në Kukës, Lezhë, 8 në Berat, 7 në Peqin, 6 në Krujë, nga 5 raste në Kurbin, Dibër, Himarë, Cerrik, Memaliaj, nga 4 raste në Pogradec, Konispol, Divjakë, Patos, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Shijak, Vorë, Rrogozhinë, Mallakastër, Tepelenë, Kuçovë, Skrapar, Poliçan, nga 2 raste në Librazhd, Gramsh, Kolonjë, Devoll, Këlcyrë, Përmet, Bulqizë, Mirditë, Has, Tropojë, nga 1 rast në Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Kavajë, Delvinë, Dropull, Maliq.

Janë 8134 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 179 pacientë, nga të cilët 31 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 9 qytetarë: 1 qytetar nga Kavaja 57 vjeç, 4 qytetarë nga Tirana 62-83 vjeç, 1 qytetar nga Shkodra 64 vjeç, 1 qytetar nga Përmet 68 vjeç, 1 qytetar nga Elbasani 72 vjeç dhe 1 qytetar nga Fieri 78 vjeç. 

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 825 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 162,322 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (06 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        572

Të shëruar në 24 orë      825

Të shtruar në spitale       179

Humbje jete në 24 orë     9

Testime ditore                 3808

Testime totale              1,224,108

Raste pozitive                173,190

Raste të shëruara           162,322

Raste Aktive                     8134

Humbje jete                     2,734

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             3599

Durrës             905

Fier                  738

Shkodër          619

Vlorë               480

Elbasan           443

Berat               294

Lezhë              284

Gjirokastër      230

Kukës              202

Korçë              173

Dibër               167

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button