COVID-19

Ulet numri i vdekjeve nga Covid-19 në vendin tonë, 2 humbje jete dhe 343 qytetarë të infektuar në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3.695 testime, prej të cilave 343 persona kanë rezultuar pozitiv me covid-19.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë bëhet me dije se 2 persona kanë humbur jetën, ndërsa 333 të tjerë kanë arritur të mposhtin pandeminë.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i plotë I MSH-së:

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 3,696 testime, 343 qytetarë të infektuar, 2 humbje jete dhe 333 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 3,696 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 343 qytetarë, në këto bashki:

165 në Tiranë, 17 në Vlorë, 15 në Fier, 12 në Sarandë, 11 në Durrës, 10 në Kamëz, 9 në Elbasan, 8 në Vorë, 6 Divjakë,  5 në Shkodër, Mat, Memaliaj, Korçë, Berat, Kuçovë,  4 në Lezhë, Mirditë, Patos, Lushnje, Tepelenë, Skrapar, 3 në Malësi e Madhe, Tropojë, Kurbin, Kavajë, Mallakastër, Devoll, 2 në Krujë, Rrogozhinë, Dibër, Gjirokastër, 1 në Kukës, Has, Shijak, Selenicë, Himarë, Maliq, Dimal, Belsh, Peqin, Librazhd.

Janë 5,173 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 2 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Tirana 66 dhe 76 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 333 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 198,263 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (22 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          343

Të shëruar në 24 orë       333

Të shtruar në spitale       123

Humbje jete në 24 orë    2

Testime ditore                 3,696

Testime totale              1,448,218

Raste pozitive                206,616

Raste të shëruara          198,263

Raste Aktive                      5,173

Humbje jete                      3,180

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,481

Fier                 588

Shkodër          359

Durrës             343

Gjirokastër     244

Elbasan           294

Berat               243

Vlorë                221

Lezhë               137

Korçë               127

Kukës               67

Dibër                69

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button