AKTUALITETPOLITIKË

Zgjedhje të parakohshme vendore/ Gjykata Kushtetuese vendos sot për legjitimitetin e zgjedhjeve të 2019-ës, pritet që presidenti të…

Gjykata Kushtetuese do të mblidhet ditën e sotme në një mbledhje të përcaktuar në orën 14:00 ku pritet të merret një vendim përsa i përket legjitimitetit të zgjedhjeve lokale të vitit 2019 ku partitë opozitare kryesore nuk garuan, duke bërë që të gjithë bashkitë të fitoheshin nga PS. 

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Pas opinionit të dhënë nga Komisioni i Venecias, pritet që për 6 bashki të vendit të shpallet një datë nga Presidenti i Republikës për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Por e gjitha kjo varet nga vendimi që merr Komisioni i Venecias. 

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Në total janë 6 bashki ku pritet të zhvillohen votime. Bëhet fjalë për bashkitë e Shkodrës, Durrësit, Vorës, Rrogozhinës, Dibrës, dhe Lushnjes. Kjo vjen për faktin se të gjitha këto bashki drejtohen nga kryetarë të emëruar dhe jo të zgjedhur. 

Bashkia e Shkodrës, kryetari i nuk e mbajti postin e tij për shkak se u prek nga ligji I dekriminalizimit dhe që prej 2 vitesh edhe pse mandati i saj kishte mbaruar.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Valbona Sako dhe dorëheqjen nga posti kryetarit dhe prej asaj kohe në krye të bashkisë ka qenë Emirjana Sako.

Bashkia e Vorës, shkak ligji I dekriminalizimit, Agim Kajmaku nuk kishte deklaruar pasurinë dhe dha dorëheqjen.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Bashkia e Rrogozhinës, kryetari ndërroi jetë për shkaqe shëndetësore dhe në atë post aktualisht është nipi i tij.

Bashkia e Dibrës, Dionis Imeraj, zgjodhi të kandidonte për deputet duke lënë postin e kryetarit të bashkisë. 

Bashkia e Lushnjës, Fatos Tushe u hetua nga SPAK për një tender korruptiv dhe u shkarkua nga vetë kryeministri Edi Rama.

Kujotojmë se së fundmi, sekretari i Përgjithshëm socialist, Damian Gjiknuri ka zhvilluar takime të shumta me drejtues të PS në rang qarku për të filluar përgatitjet në rast të vendimit për zgjedhje lokale.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button