BOTAKURIOZITETE

Arkeologët zbulojnë dhomën e ‘skllevërve’ në Pompei.

Arkeologët kanë zbuluar një dhomë në një vilë pak jashtë Pompeit që përmban shtretër dhe objekte të tjera që hedhin dritë mbi kushtet e jetesës së skllevërve në qytetin e lashtë romak të varrosur nga një shpërthim vullkanik.

Dhoma, në gjendje të shkëlqyer konservimi, përmban tre shtretër druri dhe një sërë objektesh të tjera duke përfshirë amforat, shtamba qeramike dhe një enë dhome.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

“Ky zbulim i ri i rëndësishëm pasuron të kuptuarit tonë për jetën e përditshme të pompeianëve të lashtë, veçanërisht për atë klasë në shoqëri për të cilën dihet ende pak,” tha Ministri i Kulturës i Italisë, Dario Franceschini.

Sipas ligjit romak, skllevërit konsideroheshin pronë dhe nuk kishin personazh juridik. “Dhoma e skllevërve” është afër vendit ku u zbulua një karrocë ceremoniale në fillim të këtij viti, pranë stallave të një vile të lashtë në Civita Giuliana, rreth 2,300 metra në veri të mureve të Pompeit të lashtë.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Mbi shtretërit, arkeologët zbuluan një sënduk prej druri që përmbante objekte metalike dhe pëlhure që mund të ishin pjesë e parzmoreve të kuajve, ndërsa në njërin shtrat u gjet një bosht qerre.

Dy nga shtretërit ishin 1.7 metra (5.6 këmbë) të gjatë ndërsa i treti ishte vetëm 1.4 metra (4.6 këmbë), duke treguar se dhoma mund të ishte përdorur nga një familje e vogël skllevërsh, tha ministria e kulturës.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Dhoma prej 172 metrash katrorë, me një dritare të vogël lart, shërbente gjithashtu si hapësirë ​​ruajtëse, me tetë amfora të gjetura të futura në qoshe.

Pompei, 14 milje në juglindje të Napolit, ishte shtëpia e rreth 13,000 njerëzve kur u varrosën nën hi, guralecë shtuf dhe pluhur, ndërsa duruan forcën e një shpërthimi në vitin 79 pas Krishtit ekuivalent me shumë bomba atomike.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Vendi, i cili nuk u zbulua deri në shekullin e 16-të, ka parë një zhvillim të aktivitetit arkeologjik kohët e fundit të cilët synonjnë të zbulojnë vitet e kalbjes dhe neglizhencës.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button