AKTUALITETSOCIALE

FIER/ Problematikat e shumta qe po hasin fermeret e bujqesise dhe blektorise pas 1 viti pandemi po i çon ata drejt falimentimit. (VIDEO)

Fermeret e serave po perballen me mungese tregu ,me skadence te farave por edhe me rritjen e plehrave e karburantit te punimit te tokes ,ndaj kjo situate po i con ata drejt rikthimit te protestave ne akset e rrugeve.

Diten e neserme Sindikata e Fermereve te Bashkuar ,ekspert bujqesie do te jene ne proteste sebashku me 400 fermere te bashkive Fier ,lushnje ,Divjake e Berat.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Nga Fieri
Eksperti i Bujqesise per fermeret Ervin Resuli u shpreh se diten e neserme ne proteste do jene 10 fshatra per te kerkuar ulje cmimesh e subvencionet e humbet se prodhimeve .

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Ne fjalen e tij Resuli u shpreh se pjese e protestes do jene edhe blektore pasi kane vite qe kilen e qumeshtit e shesin me lire se vete ujin.Ne gjendur mes kredive e borxheve fermeret edhe jane vetflijuar pasi ekonomia e tyre po shkon drejt rrenimit e shkaterrimit te familjeve ,cka po i detyron ti rikthehen emigracionit .

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button