BOTA

Covid-19 futet edhe në kopshtin zoologjik, infektohen dy hipopotamë në Belgjikë

Dy hipopotamë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në një kopsht zoologjik në Belgjikë. Lajmi është bërë m dije nga stafi i kopshtit zoologjik në Antëerp.

Laboratori kombëtar veterinar i Belgjikës ka konfirmuar se dy hipopotamët e kopshtit zoologjik të Antëerp janë të infektuar, ndërsa mbetet e paqartë si janë infektuar kafshët me virus.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

“Për dijeninë time, është infektimi i parë i regjistruar në mesin e kësaj specie. Në të gjithë botën ky virus është parë kryesisht te majmunët dhe macet e mëdhaja,” tha drejtuesi i kopshtit zoologjik të Antëerpit, Francis Vercammen.

Pas kësaj, të gjitha kafshët e kopshtit zoologjik u testuan dhe nuk gjet asnjë rast tjetër pozitiv me Covid-19.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button