AKTUALITETPOLITIKË

E FUNDIT/ Përfundon mbledhja e Qeverisë, Edi Rama: Gati plani i posaçëm për energjinë, goditje e njëjtë si nga Covid! Kriza do zgjasë deri në mesin e vitit tjetër

Kryeministri Edi Rama është duke folur për mediat për planin e posaçëm të Qeverisë shqiptare për energjinë elektrike. Pas mbledhjes së jashtëzakonshme të mbajtur mëngjesin e sotëm, Rama tha se nesër do të prezantohet plani i plotë.

Megjithatë, kryeministri theksoi se kjo është një situatë e ngjashme me atë të shkaktuar nga pandemia e Covid. Sipas Ramës, kriza e enrgjisë do të jetë prezente deri në mesin e vitit tjetër.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Pjesë nga fjala e Edi Ramës:

Sot, me këtë vendim i hapim rrugë ekzekutimit të mëtejshëm të palnit të posaçëm për të përballuar këtë situatë. Planin do ta bëjmë publik nesër.

-Kostot?

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

– I kemi përllogaritur të gjitha, nesër do të publikojmë për të gjithë qytetarët planin e posaçëm. Është një situatë shumë e ngjashme, nga aspekti i goditjes, me situatën e pandemisë. Të gjithë janë të prekur. Mendoj se kriza do të jetë prezente deri në mesin e vitit të ardhshëm.

Ne na takon të mbrojmë konsumatorët tanë. Duke pasur parasysh ata që janë më në nevojë dhe pastaj duke e çuar lart përmes biznesit të vogël dhe më tutje te ata me të ardhura të larta. E vetmja rritje çmimi që ka ndodhur në periudhën e qeverisjes tonë, i takon vitit 2015 kur nisi reforma e energjisë.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Rritje çmimi të energjisë për qytetarët?

– Ky është shqetësimi ynë së bashku me çdo qytetar. Nëse zgjidhja do të ishte hajde rrisim çmimin, atëherë nuk do të kishim bërë atë që do bënte çdo qytetar për veten e tij. Sot për sot është shumë e rëndësishme që ne të bëjmë gjithçka, por dua t’i them çdo qytetari që kjo është shtëpi e përbashkët. Ka përgjegjësinë tonë të përbashkët ta mbajmë në këmbë.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button