AKTUALITETCOVID-19

Rriten infektimet nga Covid-19, 7 pacientë humbin jetën, mes VIKTIMAVE edhe një 27-VJEÇARE nga Saranda

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat për situatën pandemike për 24 orët e fundit në vendin tonë.

Nga 4249 testime kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 629 qytetarë, ndërsa janë shënuar 7 humbje jete.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar.

Njoftimi i MSH:

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 4249 testime, 629 qytetarë të infektuar, 7 humbje jete dhe 441 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Reklama në FieriWeb - "Veronesi" Caffe

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 4249 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 629 qytetarë, në këto bashki:

269 në Tiranë, 41 në Fier, 34 në Durrës, 27 në Vlorë, nga 26 qytetarë në Kamëz, Elbasan, 21 në Korçë, 15 në Shkodër, nga 13 qytetarë në Gjirokastër, Lushnje, nga 12 qytetarë në Berat, Patos, 10 në Mallakastër, nga 9 qytetarë në Sarandë, Vorë, Lezhë, 8 në Gramsh, 6 në Himarë, nga 5 qytetarë në Kukës, Krujë, Bulqizë, Tepelenë, Pogradec, 4 në Tropojë, nga 3 qytetarë në Kurbin, Kuçvë, Peqin, nga 2 qytetarë në Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Devoll, Përmet, Konispol, Delvinë, Divjakë, Mat, Kavajë, Vau i Dejës, nga 1 qytetar në Has, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Roskovec, Dropull, Memaliaj, Belsh, Librazhd.

Janë 6907 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: një qytetare nga Saranda 27 vjeçe, katër qytetarë nga Tirana të moshave 44-80 vjeç, një qytetar nga Librazhdi 62 vjeç, një qytetare nga Berati 82 vjeçe.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 441 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 171,475 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        629

Të shëruar në 24 orë      441

Të shtruar në spitale       153

Humbje jete në 24 orë    7

Testime ditore                4249

Testime totale              1,280,641

Raste pozitive                181,252

Raste të shëruara            171,475

Raste Aktive                     6907

Humbje jete                      2,870

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            3420

Fier                 869

Durrës            746

Shkodër         466

Elbasan          277

Gjirokastër      209

Korçë              204

Berat              175

Lezhë             173

Vlorë               158

Kukës             136

Dibër               74

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button