AKTUALITET

Akuzohet për shpërdorim detyre, gjykata merr vendim për ish drejtorin e RTSH, Thoma Gëllçin

Gjykata e Apelit të Posaçme la në fuqi masën e arrestit me burg pqr Thoma Gëllçin , ish drejtorin e RTSH që akuzohet për shpërdorim detyre lidhur me një tender për blerje pajisjesh për kanalin RTSH agro.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Apeli ka rrëzuar kërsenën e avokatit të tij mbrojtës Dorjan Metalia i cili kërkoi masë më të butë duke lënë në fuqi shkallën e parë, duke vendosur që Thoma Gëllçi të qëndrojë pas hekurave të paktën deri në përfundim të hetimeve.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Në seancën zhvilluar me dyer të mbyllura Gëllçi ka mohuar akuzat e ngritura nga SPAK për shpërdorim detyre në lidhje me tenderin prej 86 milion lekësh për blejre pajisjesh për kanalizn RTSH agro.

Prokuroja doloreza musabelliu paraqiti në gjykatë faktet ku sipas hetimit, Gëllçi ka nisur proçdurat e tenderimit ende pa marrë miratimin për hapjen e këtij kanali nga auutoriteti i mediave audiovizive i cili më herët kishte refuzuar mbylljen e kanalit RTSH fëmijë pqr ta zëvëndësuar me RTSH agro.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"

Gëllci po ashtu akuzohet se ka favorizuar firmën fituese të tenderit duke zgjatur afatin e dorëzimit të produkteve ndërsa avokati i tij foli për një inskenim që lidhet për të penguar rikandidimin për të qenë në krye të RTSH.

Arrest me burg është lënë në fuqi edhe për 2 teknikët e komisionit të vlerësimit të ofertave që firmosën tenderin. Burg është caktuar për Julian Tapian dhe Ervin Muraj.

Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Ndërsa në kërkim vijon të jetë Alban Malaveci, ku sipas sistemit TIMES, rezulton të jetë larguar në itali rreth 1 vit më parë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button