BOTA

Punonte si murator, arrestohet 29 vjeçari shqiptar në Itali kishte trafikuar 400 kg hashash, në pranga dhe tre të tjerë, e përzienin drogën me qepë…

Gjithçka nisi me sekuestrimin maksimal të 275 kilogramëve hashash dhe marihuanë nga ana e policëve e Rimini, më 3 dhjetor 2020, në një magazinë në zonën industriale në kufirin midis Rimini dhe Spadarolo. Me atë rast, në pranga përfunduan tre shqiptarë të moshës 26, 39 dhe 35 vjeç, dy të parët me banim në Rimini, i treti të pastrehë dhe të parregullt në zonë.

Duke gërmuar në kontaktet e të arrestuarve, personat e celularit, me në krye nënkomisar Mattia Falso, kanë mbërritur te pesë shtetasit shqiptarë të cilët kanë marrë po aq masa paraprake në burg, të marra mëngjesin e sotëm. Për hetuesit, ata dyshohen rëndë se kanë marrë pjesë në organizimin dhe menaxhimin e një trafiku të madh droge nga tetori 2020 e deri më sot.

Reklama në FieriWeb - Bar "C'est la vie"

Figura e shquar e bandës është një 29-vjeçar shqiptar, me banim në Rimini, i cili punonte zyrtarisht si murator. Sipas hetuesve, ka qenë ai që drejtoi trafikun e drogës që nga Spanja mbërriti në Italinë e Jugut dhe më pas zbarkoi në qytet. Ashtu si 400 kilogramët hashash që policia e Rimini Mobile përgjoi, gjeti dhe sekuestroi në provincën e Barit më 3 mars.

29-vjeçari, i dyshuar si drejtues i bandës, kishte shkuar personalisht në Pulia për t’u marrë me grumbullin e madh të hashashit (me vlerë 2 milionë euro), i ndarë në kuti me perime dhe i përzier me qepë për të maskuar erën. Sipas asaj që rezultoi nga hetimet, droga ruhej në Bari përpara se të transportohej në Rimini për shitje me shumicë. Gjithashtu u kontrollua (pa sukses) një kompani fruta-perimesh në zonën e Barit.

Reklama në FieriWeb - “OAZI I PISHAVE”

Muratori shqiptar, me një histori të vogël droge, mund të mburrej me njohuri dhe lidhje kriminale në pjesë të ndryshme të Italisë. Mëngjesin e sotëm, kur ai u arrestua, policia e Seksionit Kundër Drogës gjeti 15 kilogramë marijuanë shtesë brenda garazhit dhe në makinën e tij.

Në pranga kanë përfunduar edhe tre bashkatdhetarë të tjerë: një 30 vjeç banues në Rimini, një 31 vjeç banues në Coriano dhe një 54 vjeç banues në Misano. Në kërkim është ende një 21-vjeçar, anëtari më i ri i bandës, i cili tashmë ndodhet në Shqipëri.

Reklama në FieriWeb - "BUZI STORE"
Reklama në FieriWeb - Sisteme Ngrohje "BLLOSHMI"

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button